Grobowiec rodziny Schedlin – Czarlińskich będzie odnowiony
Dodane przez jard dnia Listopad 10 2017 11:12:44
W związku z apelem jaki w czerwcu br. dotarł do rąbińskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. dra Józefa Krzymińskiego w sprawie pomocy w renowacji grobowca rodziny Schedlin- Czarlińskich społeczność szkolna podjęła działania zmierzające do pozyskania instytucji lub osób gotowych wesprzeć tę inicjatywę. Ostatecznie pomoc w odrestaurowaniu grobu tej zasłużonej rodziny zadeklarowały władze inowrocławskiego przedsiębiorstwa INOFAMA S.A.. Biorący udział w spotkaniu, które odbyło się w końcu października br., Ireneusz Zieliński dyrektor SP nr 5 w Inowrocławiu oraz historyk i regionalista Edmund Mikołajczak złożyli podziękowania Markowi Borkowskiemu – prezesowi zarządu i Januszowi Łuczakowi – członkowi zarządu za deklarację odnowienia grobowca i omówili szczegóły realizacji tego przedsięwzięcia. Przypomnijmy, że w rodzinnym grobowcu tej pomorsko – kujawskiej rodziny ziemiańskiej herbu Sówka, znajdującym się na cmentarzu parafii pw. Zwiastowania NMP pochowani są m. in.:
Leon Schedlin – Czarliński – senior : inżynier, przedsiębiorca, współtwórca inowrocławskiego przemysłu, nazywany inowrocławskim Cegielskim, radny Rady Miejskiej, współtwórca Dziennika Kujawskiego, patriota aktywny w czasach zaborów jak i Powstania Wielkopolskiego, społecznik.
Leon Schedlin – Czarliński – junior: lotnik nawigator WP i RAF, odznaczony Krzyżem Walecznych, brał udział m.in. w ochotniczych lotach z pomocą z Włoch nad Warszawę w czasie Powstania Warszawskiego, emigrant zmarły w Kanadzie.
Rozszerzona zawartość newsa