Najnowszy Użytkownik: Oliwia88

"BEZPIECZNE WAKACJE"

Dnia 19 czerwca 2017 r. w auli Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu pod takim tytułem odbyło się seminarium dla uczniów gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Przygotowali i przeprowadzili je: Komenda Powiatowa Policji w Inowrocławiu, Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości im. Księcia Kazimierza Kujawskiego w Inowrocławiu, Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu. Patronat medialny objął „Tygodnik Powiatu i Gmin”.
Prelegentom, uczniom szkół wraz z nauczycielami towarzyszyli także: Komendant Powiatowy Policji w Inowrocławiu mł. insp. Marcin Ratajczak, Dyrektor Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu Pan Ireneusz Zieliński, radna Pani Magdalena Łośko. Mówcy, sędzia Sądu Okręgowego w Bydgoszczy Mieczysław Oliwa, inowrocławscy policjanci: asp. szt. Izabella Drobniecka i asp. szt. Jacek Piątkowski oraz dziennikarka „Expressu Bydgoskiego” i „Tygodnika Powiatu i Gmin” Pani Renata Napierkowska, poruszyli ważne dla młodych osób tematy. Omówiono takie zagadnienia jak : cyberprzemoc – przejawy, jak się przed nią bronić, mity i rzeczywista odpowiedzialność za słowo, patologie związane z używaniem alkoholu i innych środków, odpowiedzialność karna, a kradzież tożsamości. Sędzia Mieczysław Oliwa przedstawił zagadnienia dotyczące stalkingu. Informował młodzież, jak przed nim się bronić. Podkreślał, że każdy ma swoje prawa i nie należy ulegać negatywnym trendom, które są określone i nazwane w przepisach jako czyny karalne i przestępstwa. Asp. szt. Izabella Drobniecka objasniła formy i rodzaje cyberprzemocy, z naciskiem na umiejętność ich rozpoznawania oraz reagowania na nie. Młodzież mogła sama zaproponować uczestnikom rozwiązania w sytuacji kierowania gróźb przez Internet oraz anonimowej informacji od osoby, która chce odebrać sobie życie. Dziennikarka „Expressu Bydgoskiego” i „Tygodnika Powiatu i Gmin” Pani Renata Napierkowska starała się wytłumaczyć młodzieży, że wszystko, co zostaje opublikowane, wymaga staranności i potwierdzenia w faktach. Nie wolno narażać kogoś na oszczerstwa, bo ponosi się za to odpowiedzialność karną. Asp. szt. Jacek Piątkowski przypomniał uczniom, aby podczas wypoczynku letniego właściwie wybierać kąpieliska, najlepiej pod opieką ratowników, podkreślając, że lekkomyślność, brawura i głównie alkohol nad wodą zebrały już potężne żniwo. O bezpieczne zachowanie apelował również mł. insp. Marcin Ratajczak, który życząc bezpiecznego letniego wypoczynku, namawiał uczniów do zastanawiania się nad każdą sytuacją, która może kosztować ich konsekwencje. Głupi żart, może bowiem zakończyć się sprawą w sądzie dla nieletnich. Pani radna Magdalena Łośko, przekonywała, że każdy z nas musi przestrzegać określonych zasad, szczególnie wówczas, gdy wypowiadamy je publicznie. Bezpiecznych wakacji życzył młodzieży gospodarz Gimnazjum nr 2 w Inowrocławiu Pan Ireneusz Zieliński.

jard dnia czerwiec 20 2017 13:40:49 0 Komentarzy · 131 Czytań · Drukuj