Najnowszy Użytkownik: Saraaa

"SPOTKANIE Z POTOMKAMI"

Dnia 8 czerwca 2017r. w Instytucie Prymasa Józefa Glempa w Inowrocławiu odbyło się spotkanie z potomkami piątego i szóstego pokolenia słynnego nadwornego malarza króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Marcello Bacciarellego. Gimnazjaliści z Rąbina przedstawili niezwykłą biografię mistrza oraz jego liczne arcydzieła sztuki oddające kunszt malarski klasycyzmu i baroku. Dzieła te budzą nadal nieskrywany podziw, szczególnie powszechnie znane obrazy olejne i malowidła ścienne Marcello Bacciarellego takie jak słynny portret koronacyjny króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Portrety tego mistrza - pełne piękna i harmonii zarówno kształtów, jak i delikatnych barw - w formie prelekcji i prezentacji multimedialnej przedstawili uczniowie Gimnazjum nr 2 im. dra Józefa Krzymińskiego w Inowrocławiu pod kierunkiem p. Mirosławy Cieślarek, p. Krzysztofa Prątnickiego oraz prawdziwego pasjonata historii p. Ireneusza Zielińskiego, dyrektora rąbińskiej szkoły. Po bogatej w ilustracje prezentacji i niezwykle starannym wykładzie w oparciu o wszelkie dostępne materiały źródłowe głos zabrali potomkowie Bacciarellich, p. Elżbieta Bacciarelli, córka osiadłego na Kujawach Cezarego Bacciarellego oraz Bogusław Stefański, syn Zofii Bacciarelli, który na spotkanie przybył z małżonką. Goście opowiadali o wielu wydarzeniach związanych z rodem Bacciarellich, szczególnie na Kujawach. Saga rodzinna zaczęła się od opisu utraconych majątków, które utrzymywane w wysokiej kulturze agrarnej były nie tylko chlubą gospodarzy, ale również ostoją dla okolicznej ludności, a w czasie II wojny światowej także dla żołnierzy Armii Krajowej. Obrazy wspomnień p. Elżbiety Bacciarelli z tego dramatycznego okresu, które jak żywe roztaczały się przed oczyma uczestników spotkania, poruszyły serca i zachęciły do rozmowy z opowiadającą. Pani Elżbieta wspominała również swego męża – Leona Juniora Schedlin Czarlińskiego – inowrocławianina pilota Dywizjonu 301, który, latając Halifaxem i ryzykując wielokrotnie życie dla ojczyzny, dostarczał broń, amunicję i żywność powstańcom warszawskim. Opowiedziała również o spotkaniu z księciem Filipem, któremu przypomniała o bohaterstwie i zwycięstwach polskich lotników w bitwie o Anglię.

jard dnia czerwiec 13 2017 11:01:23 0 Komentarzy · 83 Czytań · Drukuj